Карієс – це пошкоджені ділянки на твердій поверхні зубів. Згодом ці ділянки перетворюються на отвори (дірки), що може призвести до сильного зубного болю, інфекції та втрати зуба.

Існує кілька причин карієсу, включаючи бактерії в ротовій порожнині, постійне вживання солодкого, погане чищення зубів тощо.

Карієс в дорослих є однією з найпоширеніших проблем зі здоров’ям у світі. Особливо часто зустрічається у дітей, підлітків і людей похилого віку. Однак від карієсу не застрахований ніхто, навіть немовлята.

Якщо карієс не лікувати, він вражає глибокі шари зубів. Регулярні візити до стоматолога в Черкасах та правильне чищення зубів – найкращий спосіб захистити зуби від карієсу у дорослих.

Симптоми карієсу

Карієс зубів може проявлятися у двох формах.

Оклюзійний карієс утворюється в області безпосередньо над зубом і його легко помітити.
Інтерпроксимальний карієс у дорослих утворюється між зубами і на початкових стадіях, може залишатися непоміченим і не мати симптомів. Ось чому важливо регулярно лікувати карієс у дорослих в Черкасах, проходити регулярні огляди у лікаря та чистити зуби, навіть якщо ваша ротова порожнина здається в порядку.

Коли ураження стає більшим, це може спричинити:

  • сильний зубний біль;
  • підвищити чутливість зубів;
  • різкий біль при вживанні солодкого, гарячого або холодного;
  • отвори або ямки в зубі, які можна побачити;
  • коричневі, чорні або білі плями на будь-якій поверхні зуба.

Навіть при наявності одного з цих симптомів необхідно негайно звернутися до стоматолога в Черкасах.

Причини появи та стадії карієсу в дорослих

Карієс починається з утворення зубного нальоту – прозорої липкої плівки, що покриває зуби. Зубний наліт зазвичай спричинений споживанням надмірної кількості цукру та крохмалю та неправильним чищенням зубів. Якщо не очистити зуби від цукру і крохмалю, бактерії швидко починають харчуватися ними і утворювати зубний наліт.

Наліт, який залишається на ваших зубах, може затвердіти під або над лінією ясен і перетворитися на зубний камінь. Зубний камінь ускладнює видалення нальоту і створює своєрідний щит для бактерій. Бактеріальні кислоти видаляють мінерали з твердої зовнішньої емалі зуба. Ця ерозія створює крихітні отвори в емалі. Це відбувається на початковій стадії карієсу в дорослих.

На другому етапі ділянки емалі зношуються, бактерії та кислота можуть досягти наступного шару зуба, який називається дентином. Цей шар м’якший за емаль і менш стійкий до дії кислоти, що робить зуб більш чутливим.

Далі бактерії та кислота переміщуються до внутрішньої частини зуба (пульпи), яка містить нерви та кровоносні судини. Пульпа набрякає і подразнюється бактеріями. Оскільки пухлина не має місця для розширення всередині зуба, нерв стискається, що викликає біль.

Іноді біль і пошкодження можуть поширюватися за межі кореня зуба в кістку, викликаючи втрату кісткової тканини навколо зуба і навіть досягаючи сусідніх зубів.

Фактори ризику виникнення карієсу в дорослих

Будь-яка людина, яка має зуби, може зіткнутися з карієсом. Однак є кілька факторів, які збільшують ризики.

Розташування зуба
Найчастіше карієс виникає на задніх зубах – корінних і премолярах. Ці зуби мають багато борозен, ямок і тріщин, а також кілька коренів, які можуть збирати частинки їжі. Ось чому за ними складніше доглядати, ніж за більш гладкими та доступнішими передніми зубами.

Деякі продукти харчування та напої
Їжа, яка довго залишається на зубах, частіше викликає карієс, ніж їжа, яка легко вимивається слиною. Це продукти, що містять молоко, зокрема морозиво, а також мед, цукор, газована вода, сухофрукти, торти, печиво, цукерки, пластівці та чіпси.

Часті перекуси
Коли ви часто їсте, ви даєте бактеріям у роті більше палива для виробництва кислот, які атакують ваші зуби та зношують їх.

Нерегулярне чи неякісне чищення зубів
Якщо не регулярно чистити зуби, на них утворюється наліт, який, у свою чергу, призводить до карієсу.

Карієс часто зустрічається у дуже у дорослих людей, вони також піддаються більшому ризику. З часом зуби можуть стиратися, що підвищує ймовірність їх руйнування. Люди похилого віку можуть також використовувати ліки, які зменшують вироблення слини, що підвищує ризик виникнення карієсу.

Сухість у роті
Сухість у роті виникає через нестачу слини. Слина допомагає запобігти карієсу, змиваючи їжу та наліт із зубів. Речовини в слині також допомагають протидіяти кислоті, що виробляється бактеріями.

Зношені пломби або стоматологічні пристрої
З роками зубні пломби можуть слабшати і починати руйнуватися. Через це наліт утворюється легше, і його важче видалити. Зубні пристосування перестають добре сидіти, і під них може потрапити інфекція.

Печія
Печія може викликати потрапляння шлункової кислоти в рот. Це називається гастроезофагеальним рефлюксом, який може стирати зубну емаль, пошкоджуючи її.

Розлади харчової поведінки
Анорексія і булімія можуть призвести до великої кількості ерозії зубів і карієсу. Шлункова кислота від повторного блювоти, що називається очищенням, змиває зуби та починає руйнувати емаль. Порушення харчової поведінки також можуть перешкоджати виробленню слини.

Звертайтесь в клініку Естадент в Черкасах для лікування карієсу в дорослих за адресою вул. Благовісна, 469, або за телефоном 098-318-07-10.